20 czerwca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Szkolenie sep, dla kogo i w jakim celu?

2 min read

Dzisiejsze społeczeństwo uzależnione jest od prądu. Kto wyobraża sobie życie bez komputera, komórki, telewizora, nie wspominając już o świetle wieczorem lub wczesnym porankiem. Nic wiec dziwnego, że zdobycie umiejętności jaką daje uprawnienie sep podnosi atrakcyjność na rynku pracy. Tak na prawdę, któż chciałby powrotu do czasów gdy kolacje jadało się przy świecach a spać szło się po zmroku.

Do czego potrzebne są sep szkolenia oraz uprawnienia sep co to?

Aby móc w pracy dokonywać czynności związanych z prądem elektrycznym niezbędne jest specjalistyczne uprawnienie sep. Aby je zdobyć konieczne jest odbycie szkolenia. Sep szkolenia oferuje większość ośrodków szkoleniowych – zazwyczaj mają one formę teoretyczną, połączoną z przekazywaniem wiedzy praktycznej. Dlatego często sep szkolenia prowadzone są przez zarówno wykładowców jak i praktyków zawodowych. Jakie są warunki przystąpienia do szkolenia. Wymagane jest posiadanie minimum podstawowego wykształcenia, oczywiście może być również wykształcenie na innym poziomie – podstawowe to minimum. Drugim warunkiem jest ukończenie osiemnastego roku życia przed przystąpieniem do szkolenia. Uprawnienia sep co to? Odpowiednie uprawnienia do pracy z prądem elektrycznym powyżej 1kV. Osoba z najprostszymi uprawnieniami sep może wykonywać prace związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych – znajdzie to zastosowanie zarówno w codziennym życiu jak i w pracy związanej z budownictwem.

Specjalista od prądu

Dlaczego warto zatrudnić osobę z uprawnieniami sep do pracy z prądem elektrycznym. Oszczędności często kuszą aby zatrudnić osoby bez odpowiedniego przeszkolenia do prac domowych czy nawet tworzenia instalacji w domu czy mieszkaniu. Warto pamiętać że oszczędność tego typu jest pozorna. Tak na prawdę aby odebrać prace elektryczne konieczny jest podpis i inspekcja osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Dodatkowo osoby bez wiedzy często muszą poprawiać swoją pracę lub wykonują ją bez zastosowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy z prądem. A to może rodzic już niebezpieczeństwo dla przyszłych użytkowników instalacji. A przecież nikt nie chce by wadliwa instalacja niszczyła jego sprzęt elektroniczny lub nabijała wysokie rachunki za prąd.