19 lipca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Wszystko co trzeba wiedzieć o domach z paczki

2 min read

Budowa domu to ogromne wyzwanie. Trzeba pamiętać, że dom budowany jest na lata. Warto więc wybrać technologię, która nie tylko jest opłacalna w trakcie budowy, ale przede wszystkim w użytkowaniu. Co warto wiedzieć o domach z prefabrykatów?

Jak powstają domy z prefabrykatów?

Domy z paczki, inaczej nazywane modułowymi, z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Ich największą zaletą jest krótki czas realizacji. Warto wiedzieć, że domy z paczki na plac budowy przyjeżdżają jako gotowe elementy. Ich składanie jest bardzo ograniczone w czasie. Dzięki temu dom modułowy już w ciągu kilku tygodni jest w stanie surowym zamkniętym.

Prefabrykaty przyjeżdżające na budowę to duże elementy, które często stanowią całe elementy ścienne, schody czy fragmenty stropów. Jest to często jedna trzecia lub nawet połowa domu. Warto pamiętać, że nie na każdej działce może powstać dom modułowy. Domy z paczki można wybudować tylko na działkach, do których dojadą samochody dostawcze oraz gdzie można umieścić dźwig.

Dlaczego warto wybrać dom modułowy?

Domy z paczki to najkrótsza droga do własnego M. Ich czas budowy jest zminimalizowany. Prace nad elementami budynku można rozpocząć od razu po zakupie działki. Nie trzeba czekać na uprawomocnienie pozwolenia na budowę, gdyż fragmenty domu powstają w fabryce.

Dzięki temu, że domy z paczki na plac budowy przyjeżdżają w gotowych elementach, pogoda nie ma wpływu na realizację budowy. Deszcz, śnieg czy mróz nie są przeszkodą w czasie budowy domu.

Kolejnym argumentem, który przemawia za wyborem domu z paczki jest jego cena. Domy prefabrykowane ceny nadal różnią się od kosztów budowy domu metodami tradycyjnymi. Trzeba jednak pamiętać, że budowa tradycyjna trwa dłużej. Jest to czas, w którym rodzina musi ponosić koszty utrzymania lokalu, w którym mieszka.

Domy prefabrykowane ceny różnią się w zależności od powierzchni domu oraz projektu. Tańszy dom będzie miał prosty projekt. Załamania dachu, lukarny czy dodatkowe wykusze wpływają na koszt domu.

Trzeba wiedzieć, że domy prefabrykowane cena uzależniona jest również od konstrukcji. Dom szkieletowy to koszt około 2 000 zł/m2. Ściany z keramzytobetonu to koszt 2 5000 zł/m2. Koszt domu pod klucz jest uzależniony od standardu wykończenia oraz użytych materiałów.