Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jak sobie radzić?
2 min readIstnieje wiele dolegliwości medycznych, które pomimo że są pozornie niegroźne, stanowią duże utrudnienie podczas codziennego życia. Do tego typu chorób na pewno należy zaliczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu. Dotyczy to zaskakująco wielu osób, a zwłaszcza kobiet.
Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Jak sama nazwa może sugerować, wysiłkowe nietrzymanie moczu związane jest z niekontrolowany popuszczeniem moczu w przypadku wysiłku. Wysiłek ten zazwyczaj jest wysiłkiem fizycznym, który w wielu przypadkach wcale nie musi być bardzo intensywny. Dużo osób ma problemy z popuszczaniem podczas śmiechu i innych typowych sytuacji codziennych. Z różnych względów, gdy chodzi o nietrzymanie moczu leczenie może okazać się bardzo skomplikowane. Jednakże w wielu przypadkach osoby cierpiące na takie dolegliwości zwyczajnie nie szukają pomocy lekarskiej. Tymczasem istnieją metody na to, aby poradzić sobie z tą przypadłością i tym samym znacząco podwyższyć standard swojego życia codziennego.
Nietrzymanie moczu – leczenie
Jeżeli kogo dręczy nietrzymanie moczu leczenie należy rozpocząć od kontaktu z urologiem. Jest to specjalista, który zajmuje się wszelkiego rodzaju schorzeniami dotyczącymi układu moczowego. Ze względu na to, że problemy z trzymaniem moczu należą do bardzo powszechnych, powstało już wiele metod na to, aby je kontrolować. Pierwszą, najmniej inwazyjną metodą, jest leczenie zachowawcze. Polega ono tak naprawdę tylko na zmianie diety, w tym na ograniczeniu przyjmowania niektórych rodzajów płynów. Jak łatwo można zrozumieć, wysiłkowe nietrzymanie moczu będzie wiązało się z mniejszymi problemami, jeżeli ilość moczu jest nieco mniejsza. Tego typu podejście zazwyczaj działa tylko przy stosunkowo łagodnych przypadkach. W skrajnych przypadkach z kolei, nietrzymanie moczu musi być leczone poprzez zabiegi. Jedną opcją jest zabieg korekcji laserowej, który obkurcza ściany pochwy. Inną metodą jest wykonanie zastrzyków z botoksu na pęcherzu moczowym. Wybór leczenia zależy jednak głównie od sytuacji indywidualnej danego pacjenta. Ostatecznie jest to zatem decyzja, którą po konsultacji ze swoim urologiem musi podjąć każdy, kto na co dzień zmaga się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.