30 października, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Zakrzepica – sygnały ostrzegawcze

3 min read

Kiedy poszczególne płytki krwi sklejają się w żyłach lub tętnicach i tworzą skrzep, mamy do czynienia z zakrzepicą. Choroba może pojawić się w dowolnym obszarze ciała. Zakrzepica żylna jest jedną z najczęstszych i najgroźniejszych chorób naczyniowych, a nieleczona może mieć zagrażające życiu konsekwencje.

Zakrzepica objawy

Zakrzepica objawy daje początkowo pozornie niespecyficzne. Aby uniknąć najgorszego, pierwsze oznaki należy zawsze traktować poważnie i skonsultować je z lekarzem. Jakie są najczęstsze symptomy, które wskazują na zakrzepicę kończyn dolnych i co może pomóc bezpośrednio w bólu związanym z zakrzepicą? Do najczęstszych objawów należy ból i obrzęk nóg, zmieniony kolor skóry kończyn dolnych, widoczne żyły.

Ból i obrzęk nóg

Rwący ból w nogach, a może nawet jedna noga boli bardziej niż druga? Może to być wczesna oznaka zakrzepicy żył kończyn dolnych. Bóle często pojawiają się nagle i przypominają bóle mięśni.

Należy zwrócić szczególną uwagę, czy występują inne charakterystyczne objawy. Typowe objawy zakrzepicy to obrzęk w okolicy łydki lub kostki. Jeśli występuje również uczucie ciężkości i napięcia w dolnej części nogi, w żyle nogi mógł powstać skrzep krwi. Może się umiejscowić tak głęboko w mięśniach nóg, że nie można go bezpośrednio rozpoznać przez skórę.

Zmienione zabarwienie skóry nóg

Wizualne sygnały ostrzegawcze również mogą zapowiadać zakrzepicę. Często zaburzony przepływ krwi w nogach zmienia zabarwienie dotkniętych obszarów na niebieskawe lub czerwonawe. Jednoczesne uczucie ciepła lub napięcia też mogą wskazywać na zakrzepicę żylną.

Zauważalnie widoczne żyły

Jeśli w okolicy nóg utworzyła się zakrzepica, często widoczne są wyraźnie wystające żyły. Przekrwienie zmusza organizm do ominięcia dotkniętego obszaru, dzięki czemu niektóre żyły stają się z czasem bardziej widoczne.

Wyraźna widoczność żył jest zwykle oznaką, że zakrzepica nie pojawiła się nagle, ale mogła rozwinąć się przez długi czas.

Należy uważnie obserwować tzw. żyły ostrzegawcze. Jeśli wystąpią w połączeniu z powyższymi objawami, zaleca się natychmiastową konsultację z lekarzem.

Zakrzepica objawy — grupy ryzyka

Objawy nie zawsze są tak wyraźne, czasami nawet zupełnie nie występują. To często utrudnia zdiagnozowanie zakrzepicy i jako takie jej bezpośrednie leczenie. Jednak każdy, kto należy do grupy ryzyka lub miał kiedykolwiek zakrzepicę, powinien zwracać szczególną uwagę na te objawy i słuchać własnego ciała.

Do grup ryzyka należą głównie osoby z przebytą zakrzepicą, chorobami jelit i nowotworami, kobiety w ciąży, palacze oraz kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne. Jeśli dużo siedzisz i przez długi czas pijesz za mało i cierpisz na żylaki, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wymienione tutaj znaki ostrzegawcze.