4 listopada, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Zalety używania ekogroszku

2 min read

Ekogroszek jest materiałem opałowym, przyjaznym dla środowiska. Decydują o tym dwa czynniki. Przed wszystkim świadczy o tym proces produkcji i specyfika spalania produktu, ponieważ ekogroszek powstaje z wyselekcjonowanych partii węgla o wysokiej kaloryczności, niskiej wilgotności i braku substancji niepalnych.

Czym charakteryzuje się piec na ekogroszek?

Ekogroszek spalany jest w kotłach, które są niskoemisyjne i bardzo sprawne, co przekłada się na niski koszt spalania energii. Sam proces spalania jest również bezdymny i emituje bardzo mało gazów cieplarnianych. Jakość pieca, który wykorzystywany jest do spalania ekogroszku jest bardzo ważna. Stary, nieprzystosowany model sprawi, że nie będzie on ani ekonomiczny ani ekologiczny. Warto postawić na piec nowoczesny, z podajnikiem tłokowym albo ślimakowym. Tego typu kotły mają tę dodatkową zaletę, że są praktycznie całkowicie bezobsługowe. Wymagają jedynie raz na jakiś czas dokładnego oczyszczenia go z popiołu, który powstaje podczas spalania, a także, przynajmniej raz do roku, przeprowadzenia kontroli technicznej całej instalacji.

Kiedy najlepiej kupić ekogroszek?

Ekogroszek najlepiej kupować latem. Tylko wtedy ma się sto procent pewności, że będzie on suchy, a tylko taki jest idealny do palenia. Jeśli chodzi o Ekogroszek hurt może dotyczyć paliwa tego luzem, a nie pakowanego w worki. Jest to dobre i z pewnością tańsze rozwiązanie dla każdego, kto posiada własny transport. Natomiast większość składów i hurtowni posiada ekogroszek w wygodnych workach.

Dobry ekogroszek – czym powinien się cechować?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ekogroszku, nie każdy jednak jest tak samo dobry. Wybierając paliwo trzeba zwrócić uwagę na jego wartość opałową, która powinna wahać się pomiędzy 24 a 26 MJ/kg. Ważna jest także spiekalność, która powinna być jak najniższa, zawartość siarki, nieprzekraczająca jednego procenta, zawartość popiołu, która nie może być wyższa niż dziesięć procent, podobnie jak zawartość wody. Natomiast granulacja powinna być pomiędzy 5 a 25mm.