Zawiesia pasowe: do jakich ładunków można je zastosować?
2 min readPrzemieszczanie i zabezpieczanie ładunków wymaga wykorzystania odpowiednich akcesoriów. Wśród dostępnych systemów mocujących znajdują się zawiesia tkaninowe w formie pasów. Do jakich ładunków sprawdzą się najlepiej?
Tkaninowe zawiesie pasowe – parametry
Zawiesia dźwigowe to pełna gama różnych mocowań, które mogą być używane do przenoszenia wielotonowych ładunków. Do tej kategorii zaliczane są również zawiesia pasowe produkowane z poliestrowych tkanin. Oferowane są w różnych wariantach udźwigu oraz zakończeń, dlatego mogą być dopasowane do wielu ładunków – także tych, które nie współpracują z pozostałymi systemami mocującymi.
Główne cechy zawiesi pasowych:
– nośność nawet do 10 ton
– wysoki współczynnik bezpieczeństwa 7:1
– nie powodują uszkodzenia towaru
– niska masa własna
– odporność na kwasy, smary, oleje
– praca w temperaturze od -40 do +100 stopni Celsjusza
Do jakich ładunków stosuje się zawiesia tkaninowe?
Zawiesia z tekstylnych pasów są używane w różnych obszarach przemysłu, między innymi w branży transportowej, magazynowej, budowlanej, produkcyjnej czy stoczniowej.
Za pomocą zawiesi pasowych można przenosić wiele typów ładunków – także tych o nieregularnym kształcie, bez punktów zaczepowych, o ciężarze dochodzącym nawet do 10 ton. Poza transportem zawiesia pasowe używane są również do zabezpieczania ładunków przed uszkodzeniem.
Zawiesia w formie pasów używane są między innymi do ładunków jak elementy betonowe, konstrukcje metalowe, drewno – bele drewna, deski drewniane, worki.
Jak dobiera się zawiesia pasowe do ładunku?
Wybór odpowiednich zawiesi pasowych ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa ładunku. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem pracy należy je dopasować, a następnie właściwie zamocować. Dobór powinien być przeprowadzony przez przeszkoloną osobę.
Przy doborze zawiesi należy zwrócić uwagę na:
– DOR – dopuszczalne obciążenie robocze dopasowane do ładunku
– długość zawiesia – dostosowana do ładunku i sposobu mocowania
– zakończenia zawiesia, na przykład pętle, ogniwa, haki, zawiesia typu A2 – bezkońcowe
– warunki pracy – zawiesia powinny pracować w optymalnych warunkach pod kątem temperatury, substancji chemicznych
– właściwości przenoszonego ładunku – jego ciężar, kształt, punkty zaczepienia, zaostrzone elementy, na przykład krawędzie
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.