Zbiorniki paliwowe
2 min readPrzechowywanie substancji płynnych powinno odbywać się w odpowiednich warunkach wyznaczonych normami prawnymi oraz zgodnych z wszelkimi zasadami bhp. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku dużych przedsiębiorstw, gdzie nieodpowiednie składowanie materiałów, mogłoby narazić na niebezpieczeństwo pracowników, czy postronne osoby trzecie, a także zniszczyć mienie zgromadzone na terenie zakładu. Dlatego też np. zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy będzie idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o przechowywanie tego rodzaju paliwa.
Dlaczego Zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe są bezpieczne?
Zbiorniki przeznaczone na paliwo mają specjalne atesty, są odpowiednio szczelne i przystosowane do utrzymywania w środku substancji oleistych. Trudno je uszkodzić, więc nie powodują wycieków i sączenia się zgromadzonych w środku płynów. Jest to bardzo istotne, dlatego że wyciekający olej to potężne ryzyko dla przedsiębiorstwa, czy pracujących w nim ludzi, gdyż drobny wyciek mógłby doprowadzić do ogromnej tragedii. Co prawda, olej napędowy nie jest tak łatwopalny, jak benzyna, ale nie oznacza to, że nie stwarza zagrożenia pożarowego. Usunięcie oleju np. z hali zakładowej jest dość trudne i żmudne, jeśli mamy do czynienia z dużym wyciekiem, działania zmierzające do naprawienia szkody powinny odbywać się przy współudziale straży pożarnej. Śliska nawierzchnia może być przyczyną upadków i urazów kwalifikowanych, jako wypadki w miejscu pracy. Rozlany olej może również pozatykać studzienki kanalizacyjne, kratki odpływowe i inne miejsca wrażliwe.
Szerokie zastosowanie zbiorników paliwowych
Zbiorniki paliwowe są obecnie powszechnym sposobem przechowywania substancji. Przydają się w przemyśle, transporcie, budowlance i wielu innych firmach, w których w olej napędowy zaopatruje się maszyny, czy pojazdy. Zbiorniki tego typu są używane także w nowoczesnym rolnictwie. Współczesne gospodarstwa wyposażone w liczne nowinki techniczne zużywają spore ilości oleju napędowego, więc muszą mieć możliwość ich sterylnego składowania w taki sposób, aby nie dochodziło do skażenia biologicznego.
Jak wygląda i z czego się składa zbiornik na paliwo?
Zbiorniki paliwowe to bryły o prostokątnym bądź walcowatym kształcie. Najczęściej wytwarzane są z solidnego polietylenu, który ma uniwersalne zastosowania. Zbiorniki wyposażone są w samodzielne układy dystrybucyjne, dzięki którym monitorowany jest przepływ i zużycie paliwa. Zbiorniki produkowane są w różnej pojemności, więc można np. zakupić jeden większy lub kilka mniejszych, które są bardziej poręczne.