19 maja, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Czym się kierować kupując struny do gitary klasycznej

2 min read

Wielu osobom wydaje się, że wybór odpowiednich strun do gitary tak naprawdę nie ma znaczenia. To błąd. Wybór strun do gitar jest ogromny, co daje nam możliwość wykreowania brzmienia gitary właśnie dzięki doborze strun. Czym się kierować kupując struny do gitary klasycznej?

Materiał

Struna do gitary najczęściej wykonana jest z czystego lub rektyfikowanego nylonu. Ten pierwszy daje jaśniejsze brzmienie zaś drugi nieco bardziej ciemne i okrągłe. To, jakie rozwiązanie będzie najlepsze, zależy tak naprawdę od naszego gustu. Można również kupić struny tytanowe i kompozytowe. Posiadają one jaśniejsze brzmienie niż struny z nylonu.

Owijka

Dostępne są dwa rodzaje owijki. Gładka (polished) oraz okrągła (round wound). Struna do gitary z owijką okrągłą ma jaśniejsze brzmienie, lecz daje nieco więcej oddźwięków. Wpływa to na to, że mocniej słychać co dokładnie robimy na podstrunnicy. Natomiast owijka gładka nie daje niechcianych poddźwięków i przyciemnia brzmienie.

Naciąg

Jeżeli chodzi o naciąg strun, mamy kilka opcji. Możemy zdecydować się na naciąg niski, średni bądź wysoki. Dla osób początkujących poleca się struny o naciągu niskim. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju struny obijają się o podstrunnicę. Właśnie dlatego profesjonaliści najczęściej używają strun o wyższych naciągach. Nie warto się męczyć bo potrzebna jest odpowiednia swoboda podczas przyciskania strun. Pamiętajmy również, że model gitary też ma znaczenie. Niektóre mogą lepiej komponować się ze strunami o niskim naciągu, zaś inne o wysokim naciągu.

Owijka ochronna

Dla miłośników gitar klasycznych nie może zabraknąć również strun z dodatkową owijką ochronną. Nie ma ona wpływu na brzmienie instrumentu, lecz daje możliwość utrzymania świeżego brzmienia przez długi czas. Jeśli wybieramy się w długą trasę koncertową, warto zaopatrzyć się w taki właśnie zestaw. Dzięki niemu unikniemy sytuacji, w której co chwilę musielibyśmy wymieniać struny w naszym instrumencie. A nasze brzmienie nie straci na jakości.

Zanim kupimy odpowiednie struny, warto przetestować kilka rodzajów. Struny od różnych producentów, wykonane z tych samych materiałów mogą różnić się między sobą i warto o tym pamiętać. Najlepiej będzie, jeśli poeksperymentujemy i sami wybierzemy rodzaj strun, który będzie nam służył. Metoda prób i błędów pomoże nam w wyborze strun idealnych.