16 kwietnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Dla każdego coś dobrego, czyli zwiedzanie Sandomierza

2 min read

Wytrawne naleśniki, aromatyczna kawa, wyjątkowe zapiekanki, rozpływające się w ustach desery, wykwintne i tradycyjne dania obiadowe, zupy, przystawki, a także dania bezglutenowe i dla wegetarian – można powiedzieć – czym chata bogata i dla każdego coś dobrego, czyli co można zjeść i zobaczyć w Sandomierzu.

Do Sandomierza przyjeżdża się zwiedzać oraz zjeść

Nie da się ukryć, że Sandomierz to miasto wyjątkowe. Usytuowane jak Rzym na siedmiu wzgórzach, stało się idealnym tłem dla popularnego polskiego serialu. Żeby je dokładnie zwiedzić i znaleźć czas na spróbowanie lokalnych smakołyków, trzeba przeznaczyć znacznie więcej czasu niż tylko kilka godzin. Poza tym możemy być pewni, że chodzenie uliczkami i zwiedzanie najpewniej zakończymy w jednym z lokali gastronomicznych, których w Sandomierzu jest bardzo dużo.

Restauracja w Sandomierzu kusi ciekawymi połączeniami smaków, a także tradycyjnymi obiadami w nowej odsłonie. Zjemy więc tutaj nie tylko uniwersalny i smaczny żurek z jajkiem czy tatar na chlebku, ale także naleśniki z kozim serem czy wegetariańskie i bezglutenowe dania. Nie brakuje wyszukanych dań mięsnych, z owoców morza, uniwersalnych makaronów i pizzy czy soczystych burgerów. Zdecydowanie każdy znajdzie coś w swoim smaku i na pewno na każdą kieszeń.

Szybki spacer po mieście – tak na pewno się nie uda, chyba że Meleksem

Jeśli chcemy Sandomierz zwiedzić, to przeznaczmy na ten cel co najmniej dwa dni. W kilka godzin możemy co najwyżej przejechać miasto meleksem, obejrzeć najważniejsze zabytki z wygodnego fotela oraz posłuchać ciekawych historycznych faktów i anegdot związanych z tym szczególnym miastem. Przewodnik na pewno poleci nam również, jaka restauracja w sandomierzu ugości nas najlepiej.

Pieszo swoją wędrówkę możemy zacząć od Bramy Opatowskiej, przez którą dostaniemy się na główny, średniowieczny Rynek z zabytkowym ratuszem i kamienicami w liczbie 30. Kolejki do przejścia przez Bramę Opatowską mogą się zdarzyć, szczególnie gdy pojawimy się tam w pełnym sezonie, dlatego warto wziąć pod uwagę tę ewentualność.

Miejsca, które zdecydowanie trzeba zobaczyć

Jest to oczywiście Rynek z zabytkowymi kamienicami oraz prowadzącą do niego Bramą Opatowską, ale także w jej okolicach Kościół Św. Ducha z klasztorem, Bazylika, Ucho Igielne oraz Zamek Królewski i Kościół Św. Jakuba.

Także pod względem przyrodniczym Sandomierz nas zaciekawi. Już sama panorama nadwiślańska zachęca do miłego odpoczynku na łonie natury, w tym również rejs statkiem po Wiśle oraz spacer w Wąwozie Świętej Królowej Jadwigi.