19 maja, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Do czego dodać grenadynę?

2 min read

Syrop grenadyna to popularny składnik wielu drinków i deserów, jednak mało kto wie, że za tym słodkim syropem kryją się również magiczne, odmładzające właściwości granatu. Jaki wpływ na organizm ma grenadyna?

Bogactwo witamin i minerałów

Owoc granatu już w starożytności był nazywany owocem młodości. Ze względu na wysoką zawartość witamin z grupy B, a także witamin C, D oraz E, jak również składników mineralnych: magnezu, fosforu, żelaza oraz wapnia – wykazuje silne działanie antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne.

Granat działa także korzystnie na zdrowie kobiet, łagodząc zaburzenia hormonalne związane z cyklem miesiączkowym, a także łagodzi napięcia mięśniowe, co może być szczególnie korzystne w trakcie bolesnej miesiączki.

Syrop grenadyna jest przetworem z granatu, jednak nadal jest niezwykle zdrowy oraz ceniony na całym świecie jako dodatek do drinków, deserów i różnych dań.

Jak zrobić grenadynę w domu?

Syropy dostępne w sklepach, które są stosowane w większości barów jako grenadyna, niewiele mają z nią wspólnego. Często nawet nie zawierają w składzie granatu, za to stanowią bogate „źródło” konserwantów, syropu glukozowo – fruktozowego oraz innych substancji chemicznych.

Aby w domowych warunkach zrobić grenadynę, należy wykorzystać owoce granatu o drobnych pestkach – sok z takich owoców jest smaczniejszy. Aby wycisnąć sok, można zastosować jedną z dwóch metod: wyciskania jak cytryny lub zgniatania nasion. W pierwszym przypadku wystarczy przeciąć owoce na pół, a następnie przecisnąć przez przyrząd do wyciskania cytryn (nad sitkiem). Druga metoda zakłada wydobycie ziarenek granatu ze skórki, włożenie do foliówki i ubijanie (na przykład tłuczkiem do ziemniaków lub mięsa) aż do wydobycia soku.

Tak przygotowany sok z granatu należy wlać do garnka i połączyć w proporcji 1:1 z cukrem, a następnie gotować na niewielkim ogniu, mieszając od czasu do czasu. Gdy składniki się połączą – można przecedzić syrop, aby uniknąć ewentualnych pozostałości owocu.

Zastosowania syropu grenadyna

Syrop ten można wykorzystać nie tylko do alkoholowych drinków, choć i do nich sprawdza się wyśmienicie. Dzięki temu, że jest ciężki – pozwala tworzyć efektowne, warstwowe drinki.

Grenadyna znajdzie zastosowanie także w deserach, herbatach czy napojach bez dodatku alkoholu.

Syrop grenadynę dostępne są w ofercie Gastroprodukt.pl.