19 maja, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Jaki alkomat warto kupić?

2 min read

Posiadanie własnego alkomatu ma sens. Wiedzą o tym ci, którzy choćby od czasu do czasu spożywają alkohol i później nie mają pewności czy już na tyle wytrzeźwieli, by móc prowadzić pojazd. Nie każdy alkomat jednak jest wart zainteresowania. Są takie, których wręcz nie warto kupować, bowiem mogą wprowadzać w błąd. A stąd już tylko krok do utraty prawa jazdy i wysokich kar za jazdę pod wpływem alkoholu.

Tanie alkomaty są niewarte uwagi

W wielu miejscach można kupić tanie alkomaty. Są też takie, które do alkoholu dodawane są w ramach promocji za darmo lub za bardzo małe pieniądze. Od razu jednak warto powiedzieć, że ich dokładność działania jest bardzo dyskusyjna. O wiele lepiej odwiedzić jakiś sprzedający alkomaty sklep i zdecydować się na zakup profesjonalnego urządzenia. Żaden sklep z alkomatami nie sprzedaje takich urządzeń za kwoty niższe niż kilkaset złotych. Warto jednak wydać te pieniądze i mieć pewność, że posiadamy urządzenie, które działa wzorowo. Nie można jednak zapominać, że takie alkomaty trzeba kalibrować. Pierwszą kalibrację może przeprowadzić alkomat sklep, jeśli taka usługa jest tam świadczona. Jeżeli nie, zakupiony alkomat trzeba odesłać lub oddać do punktu, gdzie kalibruje się alkomaty, zapłacić za usługę i po kilku dniach odebrać prawidłowo skalibrowany sprzęt.

Pomiar trzeźwości

Nawet najlepszy sklep z alkomatami nie pomoże, jeśli pomiar trzeźwości będzie przeprowadzany nieodpowiednio. Na pewno nie ma sensu pomiar trzeźwości krótko po spożyciu alkoholu, bowiem stan nietrzeźwości może jeszcze się zwiększać. Lepiej zaczekać kilka godzin i wtedy dokonać pomiaru. Jeśli alkomat wskazuje, że jesteśmy nietrzeźwi, warto odczekać kilkanaście minut i powtórzyć pomiar. Przekonamy się wtedy, czy poziom alkoholu w wydychanym powietrzu zwiększa się czy spada.

Margines błędu pomiaru

Nawet najlepsze alkomaty mogą mieć fabryczny błąd pomiaru. Każdy alkomat sklep jasno informuje o tym klientów. Dane na temat marginesu błędu pomiaru znajdują się też w instrukcjach obsługi tych urządzeń. Kalibracja, którą przeprowadzi alkomaty sklep czy też zewnętrzny punkt, nie zlikwiduje tego błędu. Zawsze więc przy pomiarze trzeźwości trzeba brać go pod uwagę i do wyniku dodawać lub odejmować, wskazane w instrukcji wartości błędu. Oczywiście jeśli poziom alkoholu w wydychanym powietrzu będzie niższy niż wskazuje alkomat to dobrze. Może jednak się zdarzyć, że będzie odrobinę wyższy. Na tą sytuację warto uważać szczególnie, gdy alkomat wskazuje wartość około 0,2 promila, czyli poziom, powyżej którego nie wolno prowadzić pojazdu.