19 lipca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Jakie rękawiczki ochronne na użytek medyczny wybrać?

2 min read

Gabinety lekarskie czy laboratoria to miejsca wymagające szczególnej dbałości o higienę, a często nawet sterylności. W ich podstawowym wyposażeniu powinny znaleźć się specjalne rękawiczki ochronne. Na rynku dostępnych jest kilka wersji – różniących się między innymi wykorzystanym w produkcji materiałem. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Dlaczego rękawiczki ochronne w przychodniach i szpitalach to podstawa?

W przychodniach, szpitalach czy laboratoriach obowiązują szczególne przepisy dotyczące higieny i bezpieczeństwa. Mają chronić zarówno pracownika, jak i pacjenta. Jedną z najbardziej podstawowych zasad jest korzystanie ze specjalnych, przeznaczonych na użytek medyczny rękawiczek ochronnych.Te zakłada lekarz czy pielęgniarka, kiedy mają bliski kontakt z pacjentem, a zwłaszcza z jego płynami ustrojowymi, np. krwią. Rękawiczki stanowią barierę ochronną dla wirusów i bakterii, zapobiegając ich rozprzestrzenianiu się. Także w laboratoriach pracownicy korzystają z rękawiczek, by nie zanieczyścić próbek, a tym samym nie sfałszować wyników badań.

Czym się kierować przy wyborze rękawiczek ochronnych?

Rękawiczki ochronne stosowane w gabinetach lekarskich czy laboratoriach muszą być przede wszystkim szczelne – tylko wtedy będą dobrze spełniały swoją rolę. Dodatkowo ważne jest właściwe dopasowanie rozmiaru. Rękawiczki nie mogą się zsuwać, ale też nie powinny być zbyt ciasne, po mogą pęknąć. W sklepach dostępne są rękawiczki medyczne z różnych materiałów. Najpopularniejszą opcją są rękawiczki lateksowe – łatwo dostępne, szczelne i mocne. Korzystają z nich lekarze, pielęgniarki, laboranci. Stanowią one skuteczną barierę ochronną dla bakterii i substancji chemicznych.

Rękawiczki lateksowe – gdzie kupić takie przeznaczone na użytek medyczny?

Kupując rękawiczki do przychodni, szpitala czy laboratorium, należy w pierwszej kolejności upewnić się, że są one przeznaczone na użytek medyczny. Na rynku dostępne są rękawiczki lateksowe jałowe i niejałowe. Z tych pierwszych korzystają przede wszystkim chirurdzy.Poszukując dobrej jakości rękawiczek lateksowych, najlepiej udać się do renomowanego sklepu medycznego. Tego rodzaju punkty sprzedaży działają także w sieci. Oferują szeroki wybór akcesoriów medycznych, w tym lateksowych rękawiczek w różnych rozmiarach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.