Kiedy pomoc psychologiczna dla dzieci okaże się konieczna?
2 min readWielu ludzi podkreśla, że wsparcie psychologiczne jest im niepotrzebne. Wyznawcami tej tezy są również rodzice dzieci, które – z różnych powodów – mogą mieć problemy. Skutkiem tego dochodzi do wielu rodzinnych tragedii, które niestety byłyby do uniknięcia. Kiedy zatem warto skorzystać z pomocy psychologicznej dla dzieci?
Oszczędzę Wam bólu
Dziecko kocha i to kocha szczerze. Nawet jeśli popada w gniew, agresję czy też inne formy negatywnych uczuć, to ono nadal kocha. Czasami nawet tak mocno, że chce zaoszczędzić problemów swoim rodzicom. Efektem takiego specyficznego, choć dramatycznego podejścia dzieci do swych rodziców, jest rosnące wykluczenie i samotność. Dotyczy to nawet tych rodzin, w których wszystko pozornie wygląda dobrze.
W takich przypadkach, pomoc psychologiczna dla dzieci jest szczególnie potrzebna. Utrzymywanie się takiego stanu przez dłuższy czas, może doprowadzić do wystąpienia wielu różnych zjawisk autodestrukcyjnych. Co prawda dziecko przez jakiś czas będzie akceptować ten stan rzeczy, ale z biegiem czasu doprowadzi to je do rosnącej frustracji.
Kiedy jeszcze warto skorzystać ze wsparcia psychologa?
Pomoc psychologa dla dziecka, będzie w szczególny sposób potrzebna również w stanach nadmiernej agresji. Wskazaniem dla wizyty w gabinecie, będzie też nadaktywność malucha lub brak chęci podjęcia kontaktu z otoczeniem. Rodzice powinni skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego również wtedy, gdy wraca ono do smoczka lub ciągle się moczy.
Wielu psychologów jednoznacznie podkreśla, że wizyta w gabinecie powinna mieć miejsce również w sytuacji, gdy dziecko nie chce pozostać samo bez rodziców. Należy jednak pamiętać, że taka sytuacja zwłaszcza na wczesnych etapach wzrostu malucha, jest jak najbardziej prawidłowa i nie należy w nią ingerować. Nie wszystkie zmiany wymagają pomocy psychologicznej!
Zmiany zachowania dziecka
Krótkotrwałe zmiany w zachowaniu dziecka raczej nie powinny budzić rodzicielskich obaw. Inaczej jest w przypadku zmian utrzymujących się dłużej. Może to oznaczać, że w domu pojawił się czynnik, który doprowadził do zmiany takiego stanu rzeczy. Może być nim zabawka, nowonarodzone rodzeństwo, bądź też negatywne zachowania innych osób (nadopiekuńczość, brak reakcji na problemy itd.).
Podsumowując, pomoc psychologiczna dla dzieci nie jest niezbędna w każdym przypadku. Czasami wystarczy tylko drobna korekta zachowania w domu lub poza nim. Zdarza się jednak, że wspomniane zmiany mają znacznie głębszy charakter. Wtedy pomoc doświadczonego psychologa dziecięcego będzie już nieodzowna.