12 września, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Kiedy warto ogłosić upadłość konsumencką?

2 min read

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej brzmi nieco groźnie, ale czasem jest to jedyna realna szansa na pozbycie się zalegających zobowiązań. Procedura ogłoszenia bankructwa i jego skutki nie są jednak tak straszne, jakby się mogło wydawać.

Upadłość konsumencka – szansa na wyjście z długów

Oczywiście, że najlepiej jest unikać bankructwa konsumenckiego i w ogóle wpadnięcia w długi. Czasem jednak zdarzają się sytuacje, które ciężko przewidzieć i które sprawiają, że nasza ciągłość finansowa zostaje przerwana, co uniemożliwia dalszą terminową spłatę zobowiązań.

Jeśli długi są wynikiem niefortunnych zdarzeń losowych, a nie zaniedbania, osoba zadłużona może złożyć Wniosek o upadłość konsumencką. Ogłoszenie upadłości wiąże się z utratą posiadanego majątku, który zostaje nazwany masą upadłościową, a następnie sprzedany przez syndyk na rzecz wierzycieli. W zamian dostajemy częściowe lub całkowite umorzenie zaległych zobowiązań.

Jak i gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Wypełniony formularz wniosku o upadłość konsumencką składamy w sądzie i uiszczamy opłatę w wysokość 30 złotych. Aby procedura sądowa związana z ogłoszeniem bankructwa przebiegła pomyślnie, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy kancelarii prawnych, specjalizujących się w prawie upadłościowym.

Procedura sądowa jest dość skomplikowaną sprawą, dlatego jej rozwiązanie może trwać nawet kilka lat. Dłużnik musi dowieść, że powstałe zadłużenia nie są efektem jego zaniedbania oraz zrzec się posiadanego majątku na rzecz zaspokojenia roszczeń wierzycieli.

Co się dzieje z dłużnikiem po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Zakończona procedura upadłościowa oznacza dla dłużnika życie bez zobowiązań finansowych. Oczywiście majątek dłużnika jest sprzedawany przez syndyk, a jeśli dłużnik nie dysponuje żadnym majątkiem, sąd może wyznaczyć dłużnikowi raty, który zwykle rozkłada na 12, 26 lub 36 miesięcy.

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na taki krok z uwagi na to, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej dla wielu jest realną szansą na drugie życie.