20 czerwca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Na czym polega druk sublimacyjny?

2 min read

Nowoczesne metody druku pozwalają na przygotowanie estetycznych i trwałych nadruków na różnych nawierzchniach. Do tej kategorii zalicza się też druk sublimacyjny.

Druk sublimacyjny – co to jest?

Metoda druku sublimacyjnego polega na zastosowaniu zjawiska określanego jako sublimacja, czyli przemiany stanu stałego substancji w stan gazowy. Zaliczana jest ona do metod transferowych i termicznych.

Druk sublimacyjny charakteryzuje się żywymi, atrakcyjnie wyglądającymi kolorami oraz wysoką precyzją odwzorowania szczegółów. Także wyróżnia się trwałością – odpornością na ścieranie i promieniowanie UV. Przygotowany nadruk jest przy tym elastyczny, przyjemny w dotyku. Dodatkowo, technologia ta jest przyjazna dla środowiska naturalnego, ponieważ nie stosuje się wtedy toksycznych farb, rozpuszczalników.

Najczęściej tą metodą wykonuje się nadruk na tkaninie, ale sublimacja stosowana jest również do ozdabiania innego rodzaju przedmiotów wykonanych z różnych materiałów – ceramiki porcelitowej, metalu, drewna, płyt laminowanych i różnych tworzyw sztucznych.

Proces druku sublimacyjnego

Gdy prowadzona jest sublimacja druk przenoszony jest na nawierzchnię z wykorzystaniem specjalnych papierów transferowych, ale istnieje możliwość ich pominięcia.

W przypadku wydruków z użyciem papieru transferowego, na początku przygotowuje się projekt i drukuje się go na papierze. Stosuje się specjalne atramenty sublimacyjne. Potem wykonany projekt przenoszony jest na przedmiot w warunkach wysokiego ciśnienia 5000 Pa i temperatury wynoszącej 195 stopni Celsjusza w termoprasach.

Druk sublimacyjny można wykonać także bez korzystania z papierów transferowych. W tym celu wykorzystuje się specjalnie przygotowane tkaniny.

Zastosowanie druku sublimacyjnego

Ta metoda druku wykorzystywana jest bardzo często w branży reklamowej do przygotowywania różnego rodzaju gadżetów reklamowych.

Sublimacja najczęściej stosowana jest wtedy, gdy wykonuje się nadruk na tkaninie. Można zadrukować nią koszulki i inną odzież, w tym odzież sportową. Również stosowana jest ona na torby, plecaki, wszywki do odzieży, smycze reklamowe, tkaniny na parasolach, pościele, flagi reklamowe.

Ponadto, gdy zastosowana jest sublimacja druk można wykonać na innych przedmiotach reklamowych, na przykład na kubkach, breloczkach, długopisach, zabawkach. To prawdziwie wszechstronna metoda druku!