19 lipca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Oferta pracy – opieka nad starszą osobą

2 min read

Dzieci rodzi się coraz mniej, a długość życia wydłuża się. W konsekwencji społeczeństwo polskie oraz innych państw Unii Europejskiej w szybkim tempie starzeje się. Cały czas przybywa osób starszych wymagających stałej pomocy w codziennym życiu. Nie każda osoba starsza może liczyć na pomoc rodziny, dlatego też pojawiają się coraz częściej oferty pracy, zatytułowane: zatrudnię do opieki nad starszą osobą.

Dlaczego opiekun osoby starszej jest zawodem tak pożądanym?

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce wiele kobiet nie pracowało zawodowo, zajmowały się domem oraz dziećmi. Z tego powodu były wstanie zająć się później starszymi, schorowanymi rodzicami. Nie było też takich rodzin stać na zatrudnienie opiekunki.

Obecnie coraz więcej kobiet pracuje, dlatego też nie są wstanie całą dobę opiekować się osobą starszą. Nawet jeśli nie pracują, muszą w ciągu dnia załatwiać bieżące sprawy. Z tych powodów zatrudnianie do opieki nad starszą osobą stało się tak potrzebne.

Wymagania dotyczące zatrudniania do opieki nad starszą osobą?

Nie każda osoba posiada predyspozycje do wykonywania zawodu opiekunki osób starszych. Ważne są cechy osobowościowe, takie jak cierpliwość, wrażliwość, poczucie odpowiedzialności, czy wyrozumiałość.

Najczęściej oferta pracy brzmi: Zatrudnię do opieki nad starszą osobą z doświadczeniem. Doświadczenie jest najbardziej pożądane, a jeśli chodzi o pracę zagranicą także znajomość języka obcego. Mile widziane jest ukończenie szkoleń z udzielania pierwszej pomocy, bezpiecznego podawania leków oraz z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przygotowanie do pracy opiekunki nad starszą osobą?

Popyt na opiekunki osób starszych jest tak duży, że powstały szkoły o kierunkach przygotowujących osoby do opieki nad osobami starszymi. Zazwyczaj są to policealne szkoły, a nauka trwa około dwóch lat.

Zdecydowanie szybciej ukończyć kurs, zarówno po szkole, jak i po kursie można przystąpić do państwowego egzaminu zawodowego. Pozytywnie zdany egzamin potwierdzi kwalifikację SPO.02. świadczenia usług opiekuńczo-wspierających osobie starszej. Jednak żaden kurs, ukończenie szkoły, egzamin nie zastąpi doświadczenia, jest ono najważniejsze.

Zatrudnianie do opieki nad osobą straszą – zawód przyszłości

Biorąc pod uwagę statystyki, iż dzieci rodzi się coraz mniej, a wydłuża się wiek życia, społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Coraz więcej osób będzie wymagało pomocy w późniejszym wieku.

System opieki, który kiedyś opierał się głównie na rodzinie nie przetrwa. Dlatego też opiekun nad osobą starszą to zawód przyszłości, ale dla osób o odpowiednich kwalifikacjach i cechach osobowościowych.