19 lipca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Palety plastikowe w transporcie i składowaniu

2 min read

Palety plastikowe posiadają wiele zalet i dobrze zastępują, a w niektórych przypadkach sprawdzają się lepiej niż tradycyjne palety drewniane. Mają też jednak swoją specyfikę, którą warto wziąć pod uwagę w chwili wyboru. Poniżej przyjrzymy się kilku wyróżnikom, którymi charakteryzują się plastikowe palety.

Dlaczego wybrać palety z plastiku

W transporcie oraz szerzej, logistyce znaczenie ma waga palet. Ta jest niższa przy zastosowaniu plastiku. Wpływa to na koszty, które mają znaczenie przy masowym zastosowaniu.Drugą zaletą jest długa żywotność konkretnej palety, co jest istotne przy minimalizowaniu kosztów i stanowi rozwiązanie proekologiczne. Pamiętać należy także i o tym, że proces produkcji palet plastikowych, który polega na formowaniu, a nie łączeniu elementów sprawia, że są odporne na uszkodzenia.

Palety tradycyjne są narażone na obluzowanie gwoździ lub odłupanie drzazg.Różne typy plastiku, z których wykonuje się palety są z pewnością odporne na absorbcję wody oraz wpływ środowiska zewnętrznego. Plastik nie wchodzi w interakcję z otoczeniem, nie ulega promieniowaniu UV ani czynnikom chemicznym. Powierzchnia jest łatwa do mycia, lecz należy usunąć zabrudzenia ze wszystkich zakamarków, co wymaga skondensowanego strumienia wody.

Na co należy uważać gdy wybieramy plastikowe palety

Produkcja palet formowanych jest nieco kosztowniejsza, co przenosi się na jakość lecz ma wpływ także na cenę. Choć typy plastiku zastosowane do ciężkich ładunków charakteryzują się twardością i wytrzymałością należy spodziewać się możliwości odkształceń spowodowanych zbyt dużym i długotrwałym naciskiem. Pod tym względem należy uważać na określone przez producenta możliwe obciążenia. Podobnie z właściwościami fizycznymi przy specyficznych, wilgotnych warunkach – palety plastikowe mogą okazać się śliskie. Aby w pełni wykorzystać możliwości i zalety palet plastikowych należy zwrócić szczególna uwagę na bezpieczeństwo i zabezpieczenie przechowywania i transportu.

Z pewnością palety produkowane z plastiku mają przyszłość dzięki swoim właściwością. To palety higieniczne, materiały dużo łatwiej utrzymać w czystości i sprawdzają się w transporcie wewnętrznym. Produkcja palet ażurowych służy tym procesom z powodu ich przystosowania do pracy z wózkami widłowymi i przechowywaniu na regałach.