19 maja, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Półkolonie dla dzieci – dlaczego warto?

2 min read

Wśród wielu opcji na zorganizowanie dzieciom wakacji półkolonie nie cieszą się tak wielkim zainteresowaniem jak powinny. Wynika to głównie z tego, że rodzice często nie wiedzą, jak wiele można zyskać, decydując się na takie rozwiązanie.

Idealny złoty środek

Półkolonie dla dzieci to zajęcia odbywające się na miejscu, w tym samym mieście, bez wyjazdu jak to ma miejsce w przypadku zwykłych kolonii. Można zatem jednocześnie zorganizować dziecku czas, zapewniając mu doskonałą zabawę poza domem, w dodatku w grupie rówieśniczej, a jednocześnie nie decydować się na wyjazd pociechy.

Jest to dobre rozwiązanie w przypadku dzieci małych, które jeszcze samodzielnie nie mogą wyjechać – półkolonie dla dzieci często zapraszają już 3-letnie maluchy. Poza tym to dobra opcja dla rodziców mocno opiekuńczych, którzy nie wyobrażają sobie, by ich dziecko wyjechało na wakacje na przykład na drugi koniec kraju.

Dla samych dzieci także będzie to dobre rozwiązanie. Część dnia będą spędzać jakby na wakacjach, a część – w domu. Jest to też świetna nauka rozłąki z rodzicami i wstęp do tego, by na przykład w kolejnym roku wyjechać już na zwykłe kolonie.

Zamiast telewizora i komputera

Dzisiejsze realia są takie, że już nawet małe dzieci częściej spędzają swój wolny czas przed komputerem czy telewizorem niż bawiąc się na podwórku z rówieśnikami, co przecież w okresie letnim jest szczególnie ważne i pożądane. Na półkolonie warto więc zapisać dziecko choćby po to, by odciągnąć je od takich rozrywek.

Zajęcia będą nieporównywalnie bardziej konstruktywne, ponieważ półkolonie dla dzieci są planowane bardzo drobiazgowo. Poprawiają zdrowie i samopoczucie poprzez ruch na świeżym powietrzu, sprzyjają integracji, a także bawią i uczą.

Niektóre zajęcia nawet są typowo związane z nauką, choć oczywiście mającą charakter zabawy i nieporównywalną z tym, jaka ma miejsce w szkole. Dzieci podczas półkolonii mogą na przykład rozwijać swoje zdolności artystyczne.

Kwestia bezpieczeństwa

Wyjazd dziecka na kolonie czy obóz często jest dla rodziców czasem, w którym nie mogą spać spokojnie. Jednak pozostawianie pociechy samej w domu w czasie, gdy przebywa się w pracy, także nie jest pełnią bezpieczeństwa.

Na półkoloniach zaś uczestnikami opiekują się certyfikowani wychowawcy i wykwalifikowani animatorzy. Jest to więc świetny sposób także na bezpieczne wakacje.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.