20 czerwca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Prezent dla promotora – jak zrobić to ze smakiem

2 min read

Sprawa prezentu dla promotora może się wydawać nie tak bardzo oczywista, szczególnie jeżeli w danym terminie broni się tylko jedna osoba. Można wtedy pozostać przy kwiatach, by nie obciążać zbytnio swego budżetu. A jak zachować się, jeżeli broni się cała grupa?

Stosowna cena prezentu

Czasami studenci mogą uważać, że ich promotor nie był wystarczająco zaangażowany w pomoc związaną z pisaniem pracy magisterskiej, jednakże nawet w tej sytuacji nie warto rezygnować ze zwyczajowego prezentu, ponieważ po prostu wtedy taki prezent dla promotora pozwala mimo wszystko pozytywnie zakończyć współpracę.

Najlepiej, by po równo złożyła się cała grupa, wtedy upominek nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla kieszeni. Sam podarunek nie powinien być zbyt drogi, ponieważ wtedy mógłby doprowadzić do niezręczności. Najlepiej poprzestać na prezencie do około 200-300 zł, jeżeli oczywiście złoży się na niego cała grupa oraz czymś symbolicznym, kwiatach czy słodyczach, jeżeli obronę ma tylko jedna osoba.

Co kupić na prezent dla promotora?

Może to być jakiś gustowny drobiazg taki jak pióro, piękny notatnik,książka, ale także kosz prezentów ze słodyczami lub dobry alkohol. Ten ostatni prezent jest jednak trochę bardziej kontrowersyjny, szczególnie jeżeli nie wiemy czy promotor pije alkohol oraz czy nie ma z nim problemu. Jeszcze bardziej delikatnie przedstawia się sprawa, jeżeli dany profesor jest znany z tego, że lubi się napić, niekoniecznie z umiarem.

Wtedy alkohol będzie zupełnym nietaktem. Zawsze dobrym prezentem dla promotora jest coś zupełnie neutralnego. Może się także zdarzyć sytuacja, że dzięki studentom z poprzednich roczników dowiemy się, że promotor nie przyjmuje prezentów. W takiej sytuacji lepiej je sobie darować.

Kiedy wręczyć prezent?

Na obronę wchodzi się bez kwiatów i prezentów. Należy je wręczyć dopiero po poznaniu wyników egzaminu. Oprócz promotora zawsze są tam także recenzenci. Nie ma konieczności by ich obdarowywać, ale można zakupić drobne symboliczne bukiety lub róże także dla nich. Na pewno będzie to miłe.

Prezenty więc wręcza się kiedy ma się już pewność, że oficjalna część obrony została zakończona. Może to zrobić w imieniu grupy jej przedstawiciel, ponieważ jeżeli broni się cała grupa, najlepiej by prezent był jeden od wszystkich.

Prezent dla promotora znajdziesz w ofercie Bengraversky.com