Rodzaje silikonów stosowanych do uszczelniania
2 min readSilikony to substancje chemiczne, które charakteryzują się średnią gęstością. Tego typu uszczelniacze mają bardzo szerokie zastosowanie i to nie tylko w budownictwie czy motoryzacji. Ich użycie jest nie tylko bardzo proste, ale również i efektywne.
Zastosowanie uszczelniaczy silikonowych w budownictwie
Choć zastosowanie uszczelniaczy silikonowych w pracach budowlanych jest bardzo proste, to jednak by przynosiło oczekiwane efekty należy pamiętać o kilku dość istotnych kwestiach. Przede wszystkim uszczelniacz silikonowy nie może być nakładany na powierzchnię, która nie została odpowiednio wcześniej oczyszczona, odtłuszczona oraz odpowiednio osuszona. Niezwykle ważne jest także zabezpieczenie nawierzchni woków miejsca uszczelnianego silikonem. Tu niezawodne będzie zastosowanie zwyczajnej taśmy malarskiej, którą po zakończeniu prac należy usunąć.
Najczęściej stosowany Uszczelniacz silikonowy to uszczelniacz wysokotemperaturowy, który jest odporny i wytrzymały nawet w ekstremalnie wysokich temperaturach. Ponadto jest wysoce odporny na działanie olejów i substancji chemicznych. To spoiwo stale elastyczne i szybko utwardzalne, dodatkowo odporne na działanie wilgoci i promieniowania UV. Silikon wysokotemperaturowy jak nic innego jest idealną płynną uszczelką, doskonale zastępującą klasyczne uszczelki motoryzacyjne, gumowe, klinkierowe, papierowe, korkowe, filcowe czy też już bardzo rzadko stosowane azbestowe.
Silikony uniwersalne
Na rynku dostępne są także silikony uniwersalne, które posiadają charakterystykę niemal dokładnie taką samą, jak silikony budowlane. W tym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, taki uszczelniacz może być stosowany niemal do wszystkiego. Warto zdawać sobie sprawę z pewnych jego ograniczeń. Nie warto stosować go na powierzchniach niektórych metali, bowiem doprowadza do powstania na ich powierzchni nieestetycznych przebarwień.
Wbrew pozorom stosowanie silikonów uniwersalnych nie będzie dobrym rozwiązaniem przy uszczelnianiu brodzików czy wanien akrylowych. Za to doskonale sprawdzi się w zastosowaniu zewnętrznym, gdyż jest wysoce odporny na działanie czynników atmosferycznych i promieniowania UV.