19 lipca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Skoki spadochronowe bez szkoleń. Czym są skoki tandemowe?

2 min read

Niesamowite emocje, wspaniałe widoki, przygoda, którą pamięta się na całe życie – wszystko bez żadnego specjalnego przygotowania. Skoki spadochronowe w tandemie to rozrywka niemalże dla każdego. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź najważniejsze informacje o skokach tandemowych!

Co to jest skok spadochronowy w tandemie?

Tandemy, czyli skoki tandemowe ze spadochronem początkowo były używane podczas szkoleń spadochroniarskich, lecz obecnie są dostępne dla osób, które po prostu chciałyby wcielić się w rolę skoczka spadochronowego bez czasochłonnych przygotowań. Brak potrzeby szkolenia, treningów oraz badań lekarskich powoduje, że to propozycja także dla tych osób, które nie planują zostać skoczkami, ale po prostu chcą doświadczyć emocji towarzyszących lotom w przestworzach.

W skoku tandemowym uczestniczą instruktor – pilot tandemu oraz pasażer, który nie musi mieć żadnego przygotowania spadochroniarskiego. Stosuje się dedykowane do tandemów spadochrony dla dwóch osób. Dla maksymalnego bezpieczeństwa są one wyposażone w spadochron zapasowy i automat AAD, który otwiera spadochron na określonym pułapie.

Skok spadochronowy – od przygotowań do lądowania

Pierwszym krokiem, aby spełnić swoje marzenie o skoku spadochronowym w tandemie, jest rezerwacja. Można wykonać ją online na stronie organizatora skoków.

Przed skokiem spadochronowym w tandemie pasażer bierze udział w krótkim szkoleniu i dostaje wyposażenie – gogle i kombinezon.

Skok odbywa się z samolotu na wysokości 3000 metrów albo 4000 metrów. Wyższa wysokość to dłuższy czas swobodnego spadania, czyli spadania odbywającego się bez otwartej czaszy spadochronowej. Przy skoku z wysokości 3000 metrów to około 30 sekund, a dla 4000 metrów – 1 minuta.

Po otwarciu spadochronu następuje parominutowe szybowanie zwieńczone miękkim lądowaniem.

Ile trzeba zapłacić za skok tandemowy ze spadochronem?

Za skoki tandemowe należy zapłacić od około 600 do 1100 złotych zależnie od wysokości skoku oraz dodatkowych usług jak filmowanie i fotografowanie.

Skok spadochronowy w tandemie można również podarować jako niebanalny prezent na wiele okazji. Warto wtedy zakupić voucher upominkowy. Osoba, która go otrzyma, może sama zarezerwować skok w odpowiadającym jej terminie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.