19 maja, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Sporty rekreacyjne dla początkujących

2 min read

Nie da się ukryć, że wysportowane ciało daje wiele korzyści. Im lepsza kondycja, tym łatwiej sprostać codziennym zadaniom – nawet jeśli nasza praca jest pracą za biurkiem. Uprawianie sportu poprawia krążenie krwi, wzmaga percepcję i koncentrację. Osoby, które regularnie coś trenują, po czasie zaczynają rozglądać się za czymś nowym, bardziej ekscytującym.

Jaki sport wyczynowy zacząć uprawiać?

W obecnych czasach jest wiele możliwości uprawiania sportów wyczynowych. Może to być szaleństwo na nartach po stromych górskich zboczach, windsurfing czy nawet skoki ze spadochronem. Każda forma sportu wyczynowego daje inne doznania. Jeśli ktoś od zawsze marzył, by mieć skrzydła, z powodzeniem może rozpocząć swoją przygodę z lataniem od skoków tandemowych. Z pewnością przyniosą one sporo dodatkowej adrenaliny, a z drugiej strony, zapewnią bezpieczeństwo początkującemu amatorowi.

Czym są skoki tandemowe?

Skoki ze spadochronem nie należą do najłatwiejszego sportu. Przede wszystkim, wymagają sporej odwagi. Nie każdy jest bowiem gotów skoczyć z dużej wysokości. nawet mając przypięty do pleców najlepszej jakości spadochron. Warto najpierw wybrać właśnie skoki tandemowe, które odbywają się razem z instruktorem. Osoba prowadząca przez cały czas trwania lotu instruuje nas i kontroluje sytuację, reagując odpowiednio szybko na potencjalne niebezpieczeństwa. Takie skoki wykonywane są z wysokości około 3 tysięcy metrów, co daje niecałą minutę swobodnego lotu z prędkością ponad 190 km/h. Warto zaznaczyć, że podczas skoku w tandemie nie ma problemu z lądowaniem, które jest najtrudniejszym elementem podczas skoków indywidualnych. Tutaj całą pracę wykonuje instruktor. Dzięki temu można liczyć na miękkie i przyjemne lądowanie.

Kto nie powinien korzystać ze skoków tandemowych?

Wysokie bezpieczeństwo skoków z instruktorem sprawia, że nawet osoby starsze czy dzieci mogą brać udział w tej zabawie. Nie ulega oczywiście wątpliwości, że są pewne obostrzenia, które dyskwalifikują niektóre osoby, do tego sportu. Z pewnością na skoki tandemowe nie powinny decydować się osoby chorujące na nadciśnienie, choroby serca czy wrodzoną łamliwość kości. Na pewno warto, przed zapisaniem się na kurs czy jednorazowy skok, przebadać się w tym zakresie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.