19 lipca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Znaczenie przesteru

2 min read

Nie jest tajemnicą, że będąc gitarzystą na pewno będziemy mieli do czynienia z kostkami z przesterem. Do kupienia jest naprawdę wiele urządzeń, których zadaniem jest zniekształcanie dźwięku gitary w charakterystyczny sposób. Jednak, żeby wybrać odpowiednią kostkę trzeba się na tym znać, żeby nie przepłacić oraz uzyskać jak najlepszy efekt. W przeciwieństwie do takich efektów jak delay oraz korektor nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak zachowa się przester w danej sytuacji. Wszystko zależy od danego producenta oraz modelu kostki jaką planujemy zakupić.

Wszelkie opisy mogą tylko mniej więcej naznaczyć jak będzie działał przester, ale dokładnie możemy to tylko przetestować na żywo. Dlatego nie jest dobrze kupować kostek przesterowych przez internet. Zakup na odległość może się bowiem okazać konkretną pomyłką, którą będziemy musieli potem zwrócić. Przester gitarowy nadaje charakterystycznej barwy utworom wykonanym na gitarze oraz sprawia, że utwór jest bardziej charakterny. Jeżeli chcemy, żeby przestery brzmiały tak jak sobie wymarzymy to najlepiej jest je przetestować samemu, ponieważ w innej sytuacji możemy się niemiło przejechać.

Czym się sugerować?

O to, jaką kostkę wybrać możemy zapytać doświadczonych gitarzystów, jednak nawet oni nie znają dokładnej odpowiedzi na pytanie, jakie przestery są najlepsze. Nawet jeżeli dane modele wyposażone są w ten sam rodzaj regulatorów to zdarza się, że mogą brzmieć zupełnie różnie.

Rodzaje przesterów

Najlepiej na początku zapoznać się z nazwą przesteru, która zawarta jest na obudowie. Pierwsze wrażenie często jest najlepsze i też tym powinniśmy się kierować podczas zakupów. Jeżeli zatem gramy blues to nie będziemy szukać przesterów, które nazywają się metal. Będzie to zwyczajnie zupełnie inny klimat i warto to przeanalizować. Jeżeli stawiamy na bardziej agresywne brzmienia to powinniśmy z kolei wybierać produkty sygnowane jako „metal” oraz „death”, a unikać takich, które mają napis blues. Pewną wskazówką może być także nazwa efektu, jednak nie powinniśmy się w pełni na tym opierać. Możemy się lekko sugerować, ale jeżeli chcemy stuprocentowej pewności to warto osobiście przejechać się do sklepu i przetestować możliwości jakie ma przester gitarowy w rzeczywistości. Jeżeli chcemy uzyskać lżejszy przester, który będzie miał cieplejszą barwę i bardziej miękką to dobrze wybrać efekt overdrive.