26 kwietnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Żylaki pod kontrolą, czyli co oferuje flebologia

2 min read

Choroby naczyń żylnych, zwłaszcza kończyn dolnych, są bardzo powszechne. Do rozwijania się tego typu schorzeń mogą prowadzić różne czynniki, począwszy od stylu życia, a skończywszy na predyspozycjach genetycznych. Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia żylaków lub innych dolegliwości naczyniowych? Do kogo udać się, by otrzymać trafną diagnozę? Czy klinika flebologii to dobry wybór dla każdego?

Flebologia – czego dotyczy ta dziedzina?

Ten nieco obco brzmiący termin to nic innego, jak dziedzina medycyny z zakresu diagnozowania i leczenia chorób żylnych. Ostatnimi czasy można zaobserwować znaczny rozwój flebologii oraz zwiększającą się świadomość na temat schorzeń układu naczyniowego – zarówno u pacjentów, jak i lekarzy. Żylaki, niegdyś uważane głównie za problem natury estetycznej, dzisiaj nie są już spychane na dalszy plan, a wszelkie środki prewencyjne oraz metody ich leczenia są znane coraz szerszemu gronu osób – zwłaszcza tym szczególnie narażonym na choroby żył.

Dzięki stałemu rozwojowi dziedziny, którą jest flebologia, pacjenci nie muszą już dokonywać inwazyjnych zabiegów – chorzy często decydują się na nowoczesne leczenie laserowe, dzięki któremu okres rekonwalescencji jest krótszy i mniej bolesny. Z jakimi schorzeniami można zwrócić się kliniki flebologii? Najczęściej są to m.in. żylaki kończyn dolnych, zakrzepica żylna, pajączki, niewydolność żylna miednicy oraz owrzodzenia żylne goleni.

Klinika flebologii, czyli jak uniknąć chorób żył i leczyć już powstałe

Choroby żylne powstają głównie ze względu na predyspozycje genetyczne. Przyjmuje się, że to właśnie ten czynnik jest dominujący. Występowanie niewydolności żylnej kończyn dolnych lub innego rodzaju chorób naczyniowych w rodzinie powinno być sygnałem ostrzegawczym, zmuszającym do szczególnego kontrolowania zdrowia. Innym powodem powstawania nieestetycznych i utrudniających codzienne funkcjonowanie zmian w obrębie żył jest prowadzenie mało aktywnego trybu życia. Praca siedząca lub wymagająca utrzymywania takiej samej postawy ciała przez wiele godzin (np. praca stojąca) wpływa na zmniejszony przepływ krwi w naczyniach, a to może prowadzić do powstawania obrzęków lub pojawiania się skurczów – najczęściej w łydkach. Podstawą utrzymania dobrej kondycji żył jest dbanie o codzienny ruch oraz regularne wizyty u specjalisty w klinice flebologii.

Niewydolność żylną można dzisiaj skutecznie leczyć. Kliniki flebologii oferują różnego rodzaju zabiegi, które ułatwiają pacjentom życie.