16 kwietnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Czego można nauczyć się na szkoleniu bhp dla nauczycieli?

2 min read

Szkolenie okresowe bhp dla nauczycieli jest obowiązkowe dla każdego, kto zamierza podjąć pracę na tym stanowisku. Bez niego nie można zacząć wykonywać swoich obowiązków. Czego można nauczyć się w trakcie takiego szkolenia?

Zachowanie w razie niebezpieczeństwa

Szkolenie bhp dla nauczycieli zawiera cenne wskazówki na temat tego, jak zachować się gdy pojawi się niebezpieczeństwo lub zagrożenie. To szczególnie ważne w tym zawodzie, bo przecież nauczyciel jest także odpowiedzialny za bezpieczeństwo powierzonych jego opiece dzieci. Szkolenie bhp nauczycieli zawiera informacje na temat tego jak prawidłowo przeprowadzić ewakuację, jak zachować się w razie pożaru, a nawet napadu. Dzięki szkoleniu żadna sytuacja nie powinna okazać się zaskoczeniem dla nauczyciela. Po prostu będzie przygotowany na wszystko.

Higiena pracy

Szkolenie okresowe bhp dla nauczycieli zawiera też sporo informacji dotyczących higieny pracy tego zawodu. Nauczyciel musi pamiętać o tym by dbać o swoje struny głosowe. Musi wiedzieć, jak zadbać o własne dobro. Od tego przecież zależy jak długo nauczyciel będzie mógł wykonywać swoje obowiązki. Owszem, nauczycielom przysługują urlopy zdrowotne, ale nie zwalnia to ich z obowiązku dbania o własne dobro. To właśnie jest elementem higieny pracy, która pojawia się na szkoleniach bhp dla nauczycieli. Higiena pracy reguluje również to, ile godzin dziennie można spędzić w pracy, ile z nich powinno być spędzone w pozycji stojącej i jakie przerwy należy odbywać, by pozostać w dobrej formie. To bardzo ważne by znać zasady bezpiecznej i higienicznej pracy. Oczywiście, powinien znać je każdy pracownik szkoły. Informacje te są powtarzane na okresowych, cyklicznie powtarzanych szkoleniach bhp, które są obowiązkowe dla wszystkich pracujących – nie tylko w szkołach.

Pierwsza pomoc

Szkolenie bhp dla nauczycieli obejmuje także elementy pierwszej pomocy. Nauczyciel musi wiedzieć jak zachować się w razie omdlenia, utraty przytomności, czy krwotoku. Musi też wiedzieć, co zrobić jeśli dojdzie do zachłyśnięcia się ucznia lub w razie złamania. Oczywiście, można (a często też trzeba) zadzwonić po karetkę. Jednak najczęściej pomocy trzeba udzielić natychmiast, jeszcze zanim przyjedzie ekipa pogotowia. Dobre szkolenie bhp dla nauczycieli pozwala im na zadbanie o bezpieczeństwo uczniów.